.

21 Mayıs 2016 Cumartesi

Babacar Sarr


Sogndal, 90 yıllık geçmişi olsa bile Norveç futbolunun üst seviyesinde yer alan ufak çaplı kulüplerden birisi. Üniversite ve lise ile bir arada bulunan vasat bir stadyuma sahipler. Son yıllarda sattıkları pahalı oyuncular arasında Stephane Badji, Malick Mane ve Even Hovland yer alıyor. Kulübün geçmiş yıllarda pazarladığı en yüksek bedelli oyuncu Eirik Bakke. Futbola son noktayı koyan Bakke, Solskjaer ile çalıştığı kısa bir sürenin ardından Sogndal'ın başına geçmişti. Sogndal adına yurt dışına yada ülke içinde daha üst seviye bir kulübe pazarlanması planlanan oyuncu Babacar Sarr.

Senegal'li oyuncu 15 Şubat 1991 tarihinde dünyaya geldi. Norveç'e adım atmasını sağlayan kulüp Start. İzlanda'nın Selfoss takımında keşfettikleri Sarr'ın transferini yapma konusunda oldukça heyecanlılardı. Babacar Sarr'a bir çok maçta forma verdiler fakat devamlılık kazandırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadılar. Nitekim Sarr'da bireysel gelişimi adına daha fazla oynayacağı bir takıma gitmenin doğru olacağını düşünerek OBOS Ligaen'e düşen Sogndal'a gitmişti. Eirik Bakke'nin Sogndal'a gitmesi Sarr adına ciddi avantajlardan birisi oldu. Oyuncunun taktik algısının gelişimi konusunda katkılarının olduğunu düşündüğüm bir profesyonel. Sarr'da zamanla önemli bir gelişim göstererek Sogndal takımının değişilmezlerinden biri oldu. Nitekim Obos Ligaen'de 1 maçı sarı kart cezası nedeniyle kaçırırken kalan 29 maçında tamamında 90 dakika forma giydi. Sezon sonunda ligin en değerli 2. oyuncusu seçilmişti. Babacar Sarr bu sezonda istikrarlı şekilde oynamaya devam ediyor. Tippeligaen'in dikkat çeken 6 numaralarından biriyken yurt dışından kulüplerin takibinde olduğu belirtiliyor. Sarr'ın hedefinde ise Almanya yada İngiltere'de oynamak varmış.Pozisyon Özellikleri - Transfer Durumu

Babacar Sarr, yaklaşık 1,90 boya sahip, defansif orta saha pozisyonunda oynayan solak bir oyuncu. Öncelikle neden Start değilde Sogndal'da düzenli oynayan oyuncu haline geldi ? sorusunu yanıtlamak gerekiyor herhalde. Norveç futbolu geniş alanda oynanan, temposu yüksek, defansif defoları fazla bir lig. Atlet dahi olsanız alışım açısından zaman isteyen bir arena olduğunu düşünmekteyim. İyi bir anatomiye sahip olsada 2 yıl önce pozisyon alma açısından biraz daha savruk olan ve fiziken şimdiki durumundan geride olan Sarr, Start'ta bu yüzden devamlılık kazanmamıştı. En azından temel faktörlerden birisi buydu bana göre. Yine alt yapı eksiklikleride olabilir. Sogndal'a geçtikten sonra önce devamlılığı arttı ardından dikkat edebildiğim kadarıyla kas kütlesinde artış başladı. Fiziksel gelişiminin oyununa sertlikte kazandırdığına inanıyorum. Pozisyon alma konusunda da daha dengeli bir oyuncu haline geldi. Artık rakiplerine karşı durması gereken mesafeyi daha doğru ayarlıyor ve hamle zamanlamaları genelde başarılı. Uzun olmasına rağmen yavaş bir oyuncu değil Topu kullanım konusunda da sakin ve akıllı davrandığını söylemek mümkün. Cepheden atılan yüksek toplarda rakipleriyle girdiği bire birlerin bir çoğunu kazanan Sarr, duran toplarda önemli bir hücum kozu. Geir Bakke'nin söylediği gibi Sogndal'a orta sahada denge ve güven kazandıran bir oyuncu haline geldi.

Babacar Sarr'ın Sogndal ile olan sözleşmesi yıl sonunda bitecek. Sogndal'ın üstünden para kazanmayı düşüneceğini söylemek zor olmasa gerek. Zaten izleyenlerin olduğuna dair haberler çıkmaya başladı. Fakat sözleşme bitişinin yaklaşmasıda Norveç ekibinin bonservis konusunda elini zorlaştıracak etkenlerden olacak. Kalite olarak ondan geride olsada Stephane Badji'yi andıran bir oyun tarzı söz konusu. Hazır Norveç Ligi devam ederken yaz aylarında takip edilmesini öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder